Sierpień w ogrodzie
Sierpień w ogrodzie
Sierpień w ogrodzie jest najcieplejszym miesiącem roku, choć noce zaczynają już być chłodne. W tym miesiącu nadal cieszymy się owocami lata ale musimy też zadbać o rośliny, na których zbiory już zakończono. Specjalnej troski wymagają truskawki, przycinamy drzewa wiśni i czereśni.
- W sierpniu kontynuujemy letnie cięcie drzew owocowych – wiśni, czereśni, jabłoni, grusz i brzoskwiń. W pierwszych dniach sierpnia przeprowadzamy cięcie jabłoni, których owoce dojrzewają pod koniec sierpnia lub na początku września.
Podczas cięcia usuwa się lub skraca silne przyrosty roczne, zasłaniające dostęp światła do owoców w środkowej części korony drzewa. Dzięki temu jabłka będą dorodniejsze. Prześwietlające cięcie wiśni i czereśni przeprowadzamy natomiast po zbiorach, z reguły w drugiej połowie sierpnia. Wycinamy cienkie gałązki, które zbytnio zagęszczają korony drzew.
- Po zbiorze owoców wykonujemy również cięcie śliwy. W celu rozluźnienia i zmniejszenia koron pojedyncze konary wycinamy całkowicie lub skracamy za odpowiednio ukierunkowanym odgałęzieniem. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji chorobowych, rany po cięciach smarujemy preparatem Funaben Plus 03 PA, maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego Topsin M 500 SC.
- Zaraz po zbiorach prześwietlamy krzewy porzeczki, tak aby światło docierało do całego krzewu. Usunięte stare pędy niedługo zostaną zastąpione nowymi. W podobny sposób przycinamy agrest.
- Po zbiorze tradycyjnych (nie powtarzających owocowania) malin należy usunąć wszystkie pędy, które owocowały w bieżącym roku. Warto usunąć też nadmiar pędów, które mają owocować w roku przyszłym.
- Jeżeli zachodzi taka potrzeba, pod koniec miesiąca możemy przeprowadzić cięcie orzecha włoskiego.
- Co 3 lub 4 lata powinniśmy sadzić truskawki na nowym stanowisku. Może być to miejsce, w którym wcześniej uprawialiśmy aksamitki, warzywa cebulowe, gorczycę lub rośliny motylkowe. Nie należy natomiast wybierać miejsca, w którym wcześniej uprawialiśmy pomidory!!. Zagon pod truskawki przygotowujemy z tygodniowym wyprzedzeniem. Glebę przekopujemy i odchwaszczamy. Tuż przed sadzeniem korzenie truskawek warto na 30 minut zanurzyć w wodzie, a po sadzeniu rośliny obficie podlewamy. Truskawki sadzone na początku sierpnia zdążą w tym sezonie się ukorzenić i zawiązać pąki kwiatowe.
- Sierpień i wrzesień to najlepszy okres do rozmnażania drzew iglastych poprzez sadzonki. Najlepiej będą się ukorzeniać młode jednoroczne wierzchołki pędów.
- Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Sadzimy min. tulipany, hiacynty i lilie. Nieco wcześniej sadzimy rośliny cebulowe, takie jak zimowit jesienny i krokusy jesienne, które zakwitną już tej jesieni – około 2 miesiące po sadzeniu.
- Aby lawenda dobrze się krzewiła i zachowała zwarty pokrój, skracamy do połowy długości jej pędy. Takie przycinanie lawendy trzeba wykonywać co roku.