Lato przygotowanie
art. ze strony: https://www.homebook.pl/artykuly/3528/przygotowanie-ogrodu-do-lata-jakie-prace-trzeba-wykonac-w-maju
Maj to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku! Drzewa bajecznie wybuchają zielenią, na rabatach pojawiają się tęczowe kaskady kwiatów, a zapach wiosny wyraźnie unosi się w powietrzu. Warto jednak pamiętać, że majowe dni to nie tylko czysty relaks! To właśnie teraz należy zakasać rękawy i wykonać szereg ogrodowych prac, aby zieleniec cieszył oczy aż do późnego lata. W poniższym artykule podpowiadamy, w jaki sposób wspomóc naturę i o czym pamiętać, przygotowując się do wakacji pod gruszą.
Ogrodowe porządki w maju
Za pierwsze porządki ogrodowe zabieramy się zazwyczaj w kwietniu, ale jeśli masz je dopiero w planach, druga połowa maja jak najbardziej temu sprzyja. Na pierwszy ogień weź pod lupę architekturę ogrodową. Wyremontuj altanę, odśwież pergolę, odrestauruj komplet mebli wypoczynkowych. Jeżeli to masz za sobą, dokładnie przyjrzyj się glebie i grządkom – zagrab pozostałości zwiędłych liści, zdejmij otuliny z roślin. Pamiętaj, że maj to najwyższa pora na rozpoczęcie regularnego pielenia! Jeżeli pogoda dopisuje, ani się obejrzysz, a niechciane chwasty mogą na dobre zawładnąć ogrodowymi rabatami. Kolejnym krokiem będzie nawożenie grządek kompostem lub kompleksowym, uniwersalnym preparatem, np. popularną Azofoską. Oprócz tego koniecznie usuń kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych, które zaczęły już przekwitać (m.in. krokusów, hiacyntów, cebulic, a także wcześnie kwitnących odmian tulipanów). Dzięki temu sprawisz, że rośliny nie zawiążą nasion, co może znacząco wpłynąć na osłabienie ich cebulek.
Jakie kwiaty sadzić w maju?
Moment pomiędzy 12 a 15 maja, nazywany „zimnymi ogrodnikami” mamy na szczęście już za sobą! Taka nazwa pojawiła się nie bez kozery – w okresie tym bowiem najczęściej występują majowe przymrozki. W tym roku wiosna obchodzi się z nami wyjątkowo łagodnie, dlatego możesz spokojnie pokusić się o sadzenie „majowych” roślin oraz wyniesienie do ogrodu gatunków ciepłolubnych rosnących w doniczkach, np. pelargonii, arekowców, agaw czy traw ozdobnych. Jakie rośliny najlepiej siać w maju? Jednorocznych gatunków jest wiele, ale najpopularniejsze to nasturcje, nagietki, słoneczniki, ostróżki czy maciejka. Oprócz tego warto wysiać rośliny dwuletnie, m.in. dzwonki, bratki, malwy czy miesięcznice. Jeżeli lubisz kolorowe, ukwiecone klomby, zasadź również astry, petunie, aksamitki, lwie paszcze, begonie i werbeny. Oczywiście nie zapomnij także o bylinach, czyli roślinach wieloletnich. W tym okresie należy je podzielić (rozmnożyć) oraz pobrać sadzonki pędowe. Jeżeli maj jest ciepły i suchy, pamiętaj o obfitym i regularnym podlewaniu rabat!
Drzewka owocowe i krzewy ozdobne
Maj to najwyższy czas na przyjrzenie się drzewkom owocowym i krzewom ozdobnym. Wokół młodych okazów warto spulchnić ziemię, nawieźć ją oraz wyściółkować korą. Po przekwitnięciu koniecznie przytnij krzewy wczesnowiosenne, takie jak m.in. forsycja, tawuła wczesna, wierzba iwa, migdałek czy porzeczka krwista. Oprócz tego, zadbaj o przycięcie przekwitniętych pędów lilaków i usunięcie odrostów z korzeni. Jeśli tego nie zrobisz, podkładki utworzą zarośla i zagłuszą szlachetne części roślin. Warto pamiętać, aby wszelkie odrosty korzeniowe wyciąć również krzewom różanym oraz dokładnie zlustrować drzewka owocowe. W przypadku tych drugich usuń najmniejsze, uszkodzone, słabo wykształcone i noszące znamiona chorób zawiązki owocowe. Dzięki temu będziesz mieć szanse na dorodne plony! Jakie krzewy ozdobne najlepiej sadzić majową porą? Doświadczeni ogrodnicy polecają róże, magnolie, podwojniki oraz azalie.
Jak dbać o trawnik w maju?
Majową porą kondycja Twojego trawnika nie pozostaje bez znaczenia! Jeżeli jednak nie masz jeszcze dywanu soczystej murawy, nadszedł idealny moment, aby go zasiać. Zwolennicy łąki kwietnej również nie maja chwili do stracenia. Osoby, które mogą cieszyć się zieloną trawą pod nogami, powinny pamiętać, że maj to pora, kiedy trawnik rośnie bardzo intensywnie. Specjaliści zalecają zatem kosić go co siedem dni, zaś brzegi podcinać specjalnym nożem do trawników. Oprócz tego nie obędzie się bez nawożenia gleby specjalnym nawozem dedykowanym trawnikom oraz oprysków herbicydem selektywnym. Oczywiste jest również regularne nawadnianie zielonych areałów. Jeżeli maj jest upalny, pamiętaj, aby na jeden metr kwadratowy spadło około 5 litrów wody dziennie (na terenie piaszczystym) lub 3 litrów (na terenie gliniastym.) Jeżeli nie masz czasu na podlewanie trawy, warto pomyśleć o praktycznych zraszaczach lub specjalnym systemie automatycznego nawadniania.
Majowy zielnik w ogrodzie
Warto pamiętać, że maj to także fantastyczna pora na założenie zielnika! Pamiętaj, że zioła mogą rosnąć w każdej przeciętnej ziemi ogrodowej, choć najbardziej odpowiadają im łatwo nagrzewające się próchniczne i przepuszczalne. Oprócz tego, większość ziół lubi gleby zawierające wapń. Zielnik możesz zaaranżować na rabatach ogrodowych, improwizowanym ogrodzie wertykalnym lub w obszernych donicach. Sadząc zioła pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to, czy lubią słońce, czy też preferują półcień. Najwięcej słońca potrzebują oczywiście zioła pochodzące z cieplejszych rejonów świata, takie jak bazylia, estragon, czarnuszka, lawenda, majeranek, szałwia i tymianek. Półcień z kolei preferują mięta, lubczyk i miodnuka. Choć przyjęło się, że większość gatunków ziół sadzi się na przełomie kwietnia i maja, wciąż możesz śmiało organizować ziołową przestrzeń! Gatunki, które wprost uwielbiają majową pogodę to m.in. bazylia, hyzop lekarski, kolendra, majeranek, melisa, szałwia, szczypior i tymianek. Chcąc dbać o jak najlepszą kondycję ziół, pamiętaj, aby wokół ogródka ziołowego posadzić aksamitki, których zapach będzie odstraszał szkodniki.
Maj to magiczny miesiąc, kiedy wiosna pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze! Pamiętaj jednak, aby nie spoczywać wówczas na laurach i starannie przygotować ogród na nadejście lata. Zieleniec to przecież żywy organizm, który powinien zachwycać aż do późnej jesieni!